Barwy AGH 
 
Studia podyplomowe
Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa
Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 

 

Szczegółowe zagadnienia

Wybrane elementy zakresu merytorycznego studiów obejmują następujące obszary tematyczne:

  • Projektowanie w technologii BIM uwzględniające wymagania projektów wielobranżowych (koordynacja przestrzenna i funkcjonalna). Umiejętności zdobyte obejmują tworzenie modeli na adekwatnym poziomie szczegółowości geometrycznej i informacyjnej (LOD/LOI). Dane dodatkowo opisane funkcjami czasu pozwolą na tworzenie modeli 4D i 5D (ujmujących oprócz danych przestrzennych czas oraz koszty). W szczególności w zakresie kompetencji absolwenta znajdują się umiejętności harmonogramowania i kosztorysowania w oparciu o modele BIM (BIM 4D, BIM 5D).
  • Modelowanie procesów, przepływu informacji, formułowanie wymagań funkcjonalnych i technologicznych dla informacji oraz wdrażanie IDM (Information Delivery Manual) z punktu widzenia zamawiającego, projektanta, oraz wykonawcy.
  • Efektywne prowadzenie koordynacji międzybranżowej z wykorzystaniem środowiska CDE (Common Data Environment), konfiguracja środowiska, współpraca z różnymi dokumentami i formatami plików, nadawanie statusu, automatyzacja procesu rewizji, obsługa współpracy z wykorzystaniem standardu BCF (Open BIM Collaboration Format). Wymiana informacji modelowej z wykorzystaniem formatu IFC, zastosowanie widoków modeli MVD, mapowanie parametrów.
  • Standaryzacja procesów w oparciu o doświadczenia międzynarodowe (UK, Singapur, USA, Finlandia) oraz najlepsze doświadczenia z rynku polskiego. Standaryzacja procesów BIM i powiązanie projektu procesu z celami BIM. Wybór adekwatnych celów w zależności od poziomu wdrożenia BIM u zamawiającego oraz wykonawcy. Modelowanie procesów (tworzenie map procesowych) wraz z identyfikacją celów wdrożenia. Identyfikacja aktorów, przepływu informacji i wymagań funkcjonalnych i formalnych.
  • Praktyczne omówienie i przygotowanie dokumentacji projektowej: EIR (Employer’s Information Requirements), BEP (BIM Execution Plan) – przed i po podpisaniu kontraktu. Osadzenie formalnych aspektów BIM wynikających z norm ISO oraz BS i PAS (UK), w realiach polskich. Tworzenie MIDP (Master Information Delivery Plan) oraz TIDP (Task Information Delivery Plan), jak również macierzy odpowiedzialności informacyjnej. Omówienie przykładów EIR i BEP (mocne i słabe strony). Omówienie norm Brytyjskich PAS 1192-2, 1192-3, 1192-5 z uwzględnieniem procesu obejmującego nakłady inwestycyjne i operacyjne (CAPEX i OPEX).
  • Ocena dojrzałości i technologicznych możliwości informacyjnego łańcucha dostaw w zakresie technologii BIM dla projektów kubaturowych i infrastrukturalnych.
  • Zajęcia z radcami prawnymi specjalizującymi się w prawie budowlanym ze szczególnym uwzględnieniem technologii BIM.
  • Pozyskiwanie danych i tworzenie modeli trójwymiarowych budynków, budowli i obiektów inżynierskich z wykorzystaniem technologii pomiarowych wysokiej rozdzielczości. Praktyczne zajęcia z wykorzystaniem skaningu laserowego oraz fotogrametrii (w tym opracowanie modeli na podstawie danych pozyskanych z pułapu lotniczego). Zastosowanie modelowania parametrycznego i nieparametrycznego w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania tych informacji. Wykorzystanie danych jako podstawy do geometrycznej inżynierii odwrotnej oraz generowania informacji o potencjalnych kolizjach.
  • Technologie informacyjne w BIM. Projektowanie algorytmiczne (Dynamo dla Revit, Grasshopper dla ARCHICAD, C# dla Revit). Rozszerzanie możliwości oprogramowania Revit poprzez wykorzystanie mechanizmów API (zajęcia z programowania są prowadzone od podstaw i nie wymagają wcześniejszego doświadczenia, a dla bardziej zaawansowanych programistów przewidziane są materiały obejmujące ambitne ćwiczenia).

 

Zakres studiów został opracowany po konsultacjach branżowych, wykonanych między innymi z przedstawicielami Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, członkami Małopolskiego Klastra BIM, szerokim gronie praktykujących projektantów i geodetów, jak również przedstawicielami największych firm budowlanych w Polsce.

Przedmioty podzielono na obligatoryjne oraz obieralne, przy czym przedmioty obieralne zostały zgrupowane w blokach, pozwalających na realizację programu studiów w wybranej przez słuchacza ścieżce: A – inżynierskiej lub B – menedżerskiej.

W pierwszym semestrze realizowane są trzy przedmioty obligatoryjne. Wstęp do BIM obejmuje niezbędny zakres zagadnień związanych z modelem pojęciowym, definicjami, podstawami technologii oraz elementami metodyki przepływu informacji. Drugi przedmiot jest poświęcony tematyce interdyscyplinarnego projektowania i wymiany danych, i obejmuje między innymi zagadnienia współpracy w jednolitym środowisku danych (CDE) oraz definiowanie zbiorów wymagań do poprawnego zamodelowania warunków technicznych dla oprogramowania. Ostatni przedmiot obligatoryjny dotyczy aspektów formalnych BIM (normy i regulacje), standardów wymiany danych i ich budowy, ze szczególnym naciskiem na formaty otwarte IFC.

W ścieżce A pierwszy semestr zajęć obejmuje przedmiot, który omawia metody i technologie pozwalające na pozyskanie danych reprezentujących obiekt w 3D – za pomocą technik fotogrametrycznych oraz skaningu laserowego. Zajęcia te są uzupełnione o dwa przedmioty budowlane, które systematyzują wiedzę z zakresu projektowania kubaturowego oraz omawiają kwestię projektowania sieci i instalacji budowlanych w perspektywie technologii BIM.

W ścieżce B pierwszy semestr zajęć obejmuje przedmioty dedykowane poprawnym strategiom wdrażania BIM w organizacji (obejmujące cele organizacji, posiadane zasoby i oczekiwane efekty), wiedzę i umiejętności z zakresu kaskadowych metod zarządzania realizowanych projektem BIM z wykorzystaniem metod kaskadowych np. PRINCE2 a także techniki szczupłego zarządzania w technologii BIM (Lean BIM Construction), mające na celu doprowadzić do znaczących oszczędności.

Drugi semestr kładzie nacisk na aspekty zaawansowane zarządzania procesami BIM. Zaplanowano cztery przedmioty obligatoryjne. Na pierwszym omówione zostaną budowlane aspekty kosztorysowania w technologii BIM. Następnie wiedza i umiejętności słuchaczy zostaną poszerzone o integrację technologii BIM ze środowiskiem systemów informacji geograficznej (GIS), a także techniki zarządzania informacją w cyklu życia obiektu. Semestr ten zostanie podsumowany przedmiotem obowiązkowym, w którym słuchacze będą mieli możliwość poznania praktycznych aspektów prowadzenia projektów w technologii BIM. Celem tego przedmiotu jest poznanie katalogu dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń z firmami i instytucjami, które już w tej technologii mają znaczące doświadczenie komercyjne. Omówione zostaną z praktycznego punktu widzenia zarówno aspekty technologiczne, formalne, jak i organizacyjne.

W semestrze drugim, w ścieżce A omówiona zostanie integracja modeli obliczeniowych konstrukcji z modelami BIM, realizowana na przedmiocie poświęconym projektom infrastrukturalnym. Technologicznie na drugim semestrze wiedza z modelowania zostanie uzupełniona o umiejętności automatyzacji pracy na przykładzie programowania platform BIM (Python, Dynamo BIM, Grasshopper). Ponadto przekazane zostaną podstawowe umiejętności związane z analizą danych BIM z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AI).

W ścieżce B drugi semestr zajęć obejmuje prawne aspekty BIM, szczególnie w zakresie Prawa Zamówień Publicznych, a także wiedzę i umiejętności z zakresu zwinnych metod zarządzania np. Agile Project Management.

Program kształcenia skutkuje dla absolwenta uzyskaniem 7 poziomu Krajowych Ram Kwalifikacji dla BIM Managera – dotyczy ścieżki A oraz ścieżki B.

Formularz logowania